W tym artykule dowiesz się, jak przebiega opróżnianie mieszkań ze starych mebli i innych niepotrzebnych przedmiotów. Kto (jakie firmy) zajmują się ich wywozem i jak się to odbywa? Jak i gdzie zutylizować stare meble? Jak się do tego przygotować?

Pewnie zastanawiasz się i próbujesz sobie odpowiedzieć na pytanie: jak przebiega opróżnianie mieszkań? Jeśli tak to dobrze trafiłeś/trafiłaś, bo właśnie od nas się tego dowiesz. Opisujemy proces opróżniania mieszkań ze starych mebli oraz ich wywozu. Zapraszamy do lektury!

Czy marzysz o wygodnych i nowoczesnych meblach? Jeśli tak, to na pewno zastanawiasz się jak je wywieźć. Takich pytań nie musisz sobie teraz zadawać – znajdziesz tu porady, które pomogą Ci opróżnić mieszkanie ze starych mebli. Niepotrzebne meble zajmują w pomieszczeniach sporo miejsca i często przesłaniają nowe rozwiązania w aranżacjach wnętrz. Wymagane jest opróżnienie z nich mieszkania, aby stworzyć świetnie oczyszczone podłogi z nowymi posadzkami lub glazurą oraz usunąć inne niedogodności, np. brud czy pleśń. Wykonanie tego procesu można zlecić firmom specjalizującym się w utylizacji mebli.

Chciał(a)byś sprzedać stary mebel, ale nie wiesz jak? Najpierw zadbaj o to, aby twoje meble były opróżnione ze wszystkich przedmiotów. Czym się zajmuje firma opróżniająca mieszkanie? Jak prawidłowo je opróżnić i co dalej z nimi robić? Co oznacza utylizacja mebli i czy da się je ponownie użytkować (mowa tu o recyclingu)?  

Do opróżnienia mieszkania ze starych mebli trzeba się gruntownie przygotować. Często jest to element przygotowań do remontu generalnego i oznacza wymianę wszystkich mebli w domu. Jak to zrobić, żeby uniknąć wielkiego bałaganu? Gdzie tymczasowo składować rzeczy wyjęte z segmentów, których chcemy się pozbyć? Co zrobić, żeby zutylizować meble w odpowiedni sposób? Najlepiej przygotować listę rzeczy do spakowania z podziałem na kategorie. Potem trzeba zorganizować kartony (np. za darmo – niepotrzebne z pobliskiego sklepu), skrzynki, pojemniki, folie, markery wodoodporne, taśmę klejącą i meblarską, nożyczki itp. Pakujemy nasz dobytek i dokładnie go opisujemy. Musimy się zastanowić, gdzie tymczasowo przechowamy nasze rzeczy. Odradzamy przechowywanie ich w garażu lub piwnicy ze względu na wilgoć tam panującą. Teraz możemy zająć się zabezpieczeniem mebli. Drzwiczki, szuflady, barek itp. trzeba zabezpieczyć taśmą meblarską. Jeżeli chodzi o utylizację mebli, mamy zasadniczo 6 możliwości:

  1. Fotografujemy czyste meble i próbujemy je sprzedać w internecie, np. na OLXie czy na Allegro lub dajemy ogłoszenia w lokalnej prasie. Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowy zastrzyk gotówki np. na remont, jeżeli uda nam się sprzedać stare meble.
  2. Możemy stare meble odsprzedać do komisu meblowego. Wadą tego rozwiązania jest niska cena, jaką komisy oferują za takie przedmioty.
  3. Możemy oddać stare meble za darmo rodzinie, znajomym lub osobom potrzebującym. Szlachetne rozwiązanie – po co wyrzucać, jeżeli ktoś ich potrzebuje? Dobro wraca, może i my będziemy kiedyś w potrzebie albo ktoś nam coś podaruje w zamian od serca?
  4. Jeżeli meble są bardzo zniszczone, już w zasadzie bezużyteczne i do tego drewniane, możemy je porąbąć siekierą lub pociąć piłą i spalić na zimę w piecu centralnego ogrzewania.
  5. Jeżeli w pobliżu mamy złomowisko i akceptuje ono meble, możemy je tam sprzedać na złom. Zarobimy na tym grosze, na przysłowiowe 2 piwa.
  6. Odpady możemy zutylizować w specjalistycznych miejscach – np. centrach recyklingowych, o których często słyszymy w telewizji. Można tego dokonać, dostarczając meble prywatnym transportem lub powierzyć te odpady firmom zajmującymi się wywozem starych mebli i ich utylizacją. To rozwiązanie będzie najkosztowniejsze, ale pozwoli nam na wspieranie ekologii, ponieważ meble zostaną poddane recyklingowi.

Firmę zajmującą się utylizacją mebli najprościej wyszukać w internecie, porównując cenniki i zakres usług różnych przedsiębiorstw. Często jest tak, że taka firma zajmie się kompleksowo od A do Z spakowaniem naszych rzeczy, dostarczeniem kartonów, opróżnieniem mieszkania, wywozem starych mebli i utylizacją mebli. Na co zwrócić uwagę czy wyborze takiej firmy? Przede wszystkim na przestrzeganie przez nią przepisów unijnych i polskich w zakresie ekologii, na centrum recyklingowe, z którym współpracuje oraz na jej doświadczenie w branży i reputację.

Podsumowując, utylizacja mebli to złożone przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego podejścia ze strony osób, które chcą oddać stare meble, jak i firmy utylizacyjnej. Wskazanym podejściem do tego zagadnienia jest podejście proekologiczne, zapewniające możliwość recyklingu starych mebli – ponowne wpuszczenie w obieg użytkowy tego surowca i zakładające niemarnowanie zasobów.